A tanúsításról

Kinek és mikor kell tanúsítványt csináltatni?

  • Új épület használatbavételét (hatósági bizonyítvány) megelőzően – építtetőnek
  • Meglévő épület vagy lakás adásvételnél/bérbeadásnál – eladónak/bérbeadónak (50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű önálló épületre nem kell tanúsítványt készíttetni)

Energetikai tanúsítvány

Az energetikai tanúsítvány az a közokirat, amely megmutatja az épület energiafelhasználásának hatékonyságát, azaz hogy a ház energiatakarékos-e vagy pazarló. Az épület besorolása az épületszerkezetek, és a gépészeti rendszerek figyelembevételével történő számítás alapján történik. A számításokat az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló kormányrendelet alapján kell elvégezni.

A tanúsítvány tartalma

A tanúsítvány lényegi része az úgynevezett Összesítő lap, mely színes ábrával mutatja az épület besorolását.Itt található az adásvételi/bérbeadási szerződésen feltüntetendő HET-szám is. Az épületre irányuló korszerűsítési javaslatokat szintén ez a lap tartalmazza. A tanúsítványhoz tartozik még a számításokat részletező alátámasztó munkarész is.

Ki végezheti a tanúsítást?

Tanúsítást csak jogosultsággal rendelkező mérnök végezhet.

Meddig érvényes?

A tanúsítvány 10 évig érvényes. (Ha időközben megváltoznak a jogszabályi követelmények és ezután történik újabb adásvétel/bérbeadás, akkor a tanúsítást ismét el kell végezni.)

Mire van szükségem a tanúsításhoz?

  • az ingatlanba való bejutás biztosítása – az épület felméréséhez (felmérés az épület nagyságától függően kb. min fél órát vesz igénybe)
  • ha rendelkezésre állnak tervrajzok, akkor azok előkészítése
  • pontos helyrajzi szám ismerete (tulajdoni lap előkészítése)

Laczkó Gergely János
építészmérnök
energetikai tanúsító
jogosultság: TÉ 08-1107 (Magyar Építész Kamara)
archigeri_logo_black2.png